Податкове прискорення в Україні

Рейтинг:

02.02.2014

Михайло Колісник - старший консультант Київської школи економіки (KSE) - про кризу, швидкості грошей і важливості стратегії в податкових реформах.

Налоговые споры

Українські податкові ставки в порівнянні із закордонними аналогами не так вже й великі. Цим фактом дуже люблять козиряти податківці. Але це ніяк не змінює того факту, що в країні який рік триває криза, на який ці низькі ставки ніяк не впливають. Напевно, це походить від того, що податківці забувають порівняти структуру формування податків, частоту їх сплати і час, витрачений платниками на дотримання вітчизняного законодавства.

Світовий досвід

За даними Світового банку ( Doing Business 2014 ), на сплату податків підприємці змушені витрачати 390 людино- годин на рік. Це якраз один з показників, який демонструє складність і заплутаність податкової системи України й обумовлює низьке місце в загальному рейтингу легкості ведення бізнесу - 164 -е. Чому так склалося? Українська податкова система формувалася не за єдиної концепції, а в міру виникнення потреби в нових джерелах надходжень до бюджету. Податки часто вводилися без чіткого розуміння цілей і головне - наслідків таких нововведень.

Наприклад, Податковий кодекс (ПК ), прийнятий у 2010 році, передбачає пільги для окремих галузей, скажімо, для швейної промисловості або готелів. Але ніхто не може дати чіткої відповіді, чому пільги отримали саме ці галузі. Чому не інфраструктура, транспорт або IT? На жаль, всі прийняті закони свідчать про продовження політики «затикання дірок», а не про системну роботу в рамках єдиної концепції. Будь який податок розглядається владою однобоко - як джерело надходження грошей до бюджету. Але це коротко- термінова перспектива, тактика, а стратегічно податки повинні стимулювати розвиток економіки. Чого в Україні, повторюся, немає. Скажімо, податок на прибуток цього року знижено до 18 %, що в уряді називають послабленням для бізнесу. Але тут важлива не ставка, а те, як формується цей податок.

Є величезний перелік статей, які податківці вважають доходами підприємства, і не набагато менший перелік того, що не можна вносити у витрати. Логіка держави укладається в примітивну одноходових комбінацію: штучно збільшити доходи і скоротити витрати, щоб збільшити базу оподаткування. Як у відомому анекдоті про корову, яку треба менше годувати і більше доїти. Але якщо задуматися, то витрати одного підприємства - це доходи іншого. І обмежуючи витрати, держава тим самим обмежує швидкість проходження грошей, зростання економіки і, в кінцевому підсумку, обсяги справляння податку на прибуток.

Вихід України з кризи

Щоб вийти з кризи, потрібно прискорити оборот грошей в економіці. Ризикну запропонувати: для блага самих же збирачів податків потрібно змінити норми ПК, не обмежуючи витрати підприємств - за умови, що гроші перераховуються на користь українського резидента. Звичайно, залишається спірним питання, що можна вважати витратами, що відносяться до бізнесу. Наприкла, відвідування SPA - салону керівництвом компанії в більшості випадків такими витратами ніхто не вважає. Але навіть у цьому випадку «допомога» податківців у визначенні витрат все одно тільки сповільнює оборот грошей. Якщо салон знаходиться в Україні, то прийде перше число наступного місяця, (а воно настане обов'язково), і в цей момент витрати одних стануть оподатковуваними доходами когось іншого, паралельно прискоривши зростання економіки. Тому завдання держави - ​​побудувати систему, яка забезпечить швидкий перехід грошей від одного суб'єкта іншому. А віднесення тих чи інших витрат до витрат потрібно покласти на плечі незалежних аудиторів, що діють в інтересах власників бізнесу. Все це якраз і може призвести до зростання економіки. Але це, схоже, нікому не потрібно. Адже нинішній стан дозволяє податківцям постійно штрафувати підприємства, втручаючись в їх роботу і не чекаючи зростання. Тому біда України навіть не в кризі. Свого часу англійський письменник Генрі Грем Грін сказав: «... Насправді - це не криза, це просто гроші уповільнили своє оборот» . Він знав, про що говорив, хоча і не був фінансистом. Зате він довго працював у розвідці і був добре поінформований.

Читать все новости →

Поделитесь с друзьями!

Загружается...