Чим адвокат відрізняється від юриста і кому краще довірити рішення своїх проблем

Рейтинг:

08.02.2014

Для тих з нас, хто не часто стикається з системою правосуддя, слова "адвокат" і "юрист" означають приблизно одне і те ж. На практиці ж між ними є істотні відмінності, які стосуються правових можливостей і відповідальності перед клієнтом, пише "МК- Естонія".

Чем адвокат отличается от юриста и кому лучше доверить решение своих проблем

Кожен адвокат - це спочатку юрист, але не кожен юрист може називати себе адвокатом. Між ними приблизно така ж різниця, як між хірургом і рядовим лікарем. Від першого потрібно більш висока кваліфікація, ніж від другого. "Хоча іноді у юриста може бути кваліфікація вище, ніж у адвоката. Наприклад, у юриста може бути докторська ступінь, а у адвоката "стара" ступінь бакалавра, прирівняна нині до магістра", - говорить адвокат Євген Твердохлебов.

Пізнання адвоката в юриспруденції забезпечуються державою: він зобов'язаний регулярно проходити додаткове навчання, а на початку своєї кар'єри здати серйозні іспити, і пройти дворічну практику під наглядом досвідчених колег. Після цього необхідно знову здати іспити, якщо він захоче стати присяжним адвокатом. Плюс до цього юрист, який називає себе адвокатом, в обов'язковому порядку повинен бути членом Естонської Адвокатури. Відносно юриста таких вимог не встановлено.

Таким чином, перед кожним випускником кафедри правознавства стоїть вибір: проходити чи ні додаткова підготовка для роботи адвокатом, суддею, прокурором, судовим виконавцем або банкротних керуючим.

"Адвокат повинен бути магістром правознавства, це встановлено законом, - каже адвокат Євген Твердохлебов. - Хто такий юрист - однозначно сказати складно. Знаю випадок, коли на посаді юриста у фірмі працювала людина без вищої освіти".

Юристом може називатися як чоловік з юридичною освітою, який працює у зовсім іншій області, так і той, хто займається характерною для юриспруденції діяльністю, а не має відповідної освіти. І якщо адвокат зобов'язаний регулярно підвищувати свою професійну кваліфікацію, то у юриста такого обов'язку немає.

Право вибору за клієнтом

Якщо все вищеперелічене скоріше важливо для самого юриста і того, як він спланує власну кар'єру, то для клієнта важливі більш практичні аспекти. В принципі, кожен сам вільний вибирати, до кого звертатися за допомогою. Але все ж варто врахувати основні моменти, якщо вам потрібна допомога професіонала.

"Головна різниця - відповідальність перед клієнтом, - Відповідальність адвоката перед клієнтом встановлюється законом про адвокатуру . При цьому сам адвокат і адвокатське бюро відповідають перед клієнтом солідарно. А відповідальність юриста і юридичного бюро ніяким окремим законом не регулюється".

Другий важливий момент: юрист не має права представляти клієнта в Госсуде. Тобто ви можете найняти кращого юриста, який напише геніальну касаційну скаргу, але суд її просто не прийме. Також поліція або прокуратура можуть не допустити неадвокатів до захисту в досудовому слідстві, але для цього мають бути серйозні підстави, оскільки це ущемляє права людини самій вибирати собі захисника.

Уявіть ситуацію, коли ви наймаєте юриста, і в процесі справи з'являється необхідність звернутися в Госсуд. Так чи інакше, але доведеться наймати і присяжного адвоката, а це і подвійні матеріальні витрати, і втрачений час.

Безпритульні юристи

Є й інші моменти, які не вирішити без допомоги адвоката. "Адвокат може бути примирителем в позасудових виробництвах (я б не уточнював і залишив просто "примирителем"), може завіряти копії документів, може бути банкротних керуючим. У юриста таких прав немає, - Крім цього , адвокат не може бути засудженим за умисний злочин. Для юриста це не обов'язково, тобто ним може стати навіть засуджений за вбивство, крадіжку чи шахрайство людина".

Крім того, адвоката і адвокатське бюро не можна обшукувати у зв'язку з професійною діяльністю, а юридичне бюро і працюючого там юриста - можна. Адвокату, якого допитують як свідка, не можна задавати питання, що стосуються відомостей, отриманих в результаті його професійної діяльності. Більш того, адвокат не має права давати такі відомості. Юристів ж можна допитувати, вимагати від них пояснень, і вони зобов'язані говорити правду.

"З точки зору клієнта, у юриста немає ніяких переваг. Навіть ціна на послуги у адвоката буває нижче, - Для самого ж юриста перевага в тому, що над ним немає наглядової органу та обтяжливих обов'язків".

У Естонської Адвокатурі на даний момент зареєстровано 872 адвоката. "Не всі юристи прагнуть стати адвокатами, а тільки ті, хто "дозрів" для цього. Я, наприклад, надаю юридичну допомогу ще з 2000 року, а став адвокатом тільки в 2013-му. Це як укладення шлюбу. Чи є статистика, скільки живуть разом укладають шлюб?" - Пояснює адвокат.

Історія з життя

Оскільки за діяльністю адвокатів здійснює нагляд адвокатура, то клієнт завжди може звернутися туди зі скаргою, і її розгляд буде безкоштовним. Крім цього, адвокат не має права надавати юридичні послуги особі, чиї інтереси суперечать інтересам клієнта. Юристу ж це не заборонено. При порушенні професійних стандартів адвокат втратить свій статус, а юрист - ні.

З неприємною ситуацією зіштовхнулася Анна, яка перш, ніж звернутися до адвоката, заплатила більше 300 євро двом юристам.

"У нас йшли і досі йдуть розгляди з квартирним товариством, - розповідає жінка. - Я довго шукала грамотного юриста. У підсумку знайшла через знайомих одну жінку. При зустрічі вона подивилася документи, записала телефон товариства, відразу виставила рахунок на 175 євро. Я його оплатила і кілька днів чекала дзвінка. Потім випадково зустріла голови нашого товариства разом з цією ж жінкою. Виявляється, юрист, отримавши від мене всі відомості і гроші, подзвонила в товариство і вже наступного дня надавала послуги ім. Після цього я звернулася до іншого юристу, яка взяла 150 євро, але безрезультатно. І тільки потім я знайшла адвоката, який дійсно мені допомагає ".

У даному випадку недобросовісні юристи можуть залишитися безкарними. "Анна може звернутися до суду, якщо зможе довести, як все було насправді. Але для цього їй знову ж буде потрібна допомога юриста або адвоката".

Краще не значить дорожче

Прийнято вважати, що послуги адвоката дорожче послуг юриста. "Ціни визначає ринок. Їх складно порівняти. У деяких рішення Госсуда згадується, що розумною ціною за послуги адвоката вважається 110-130 євро на годину".

Для порівняння: в юридичному бюро годинна консультація коштує в середньому 85 євро.

Так що, якщо ви раптом зіткнетеся з необхідністю звернутися до юриста або адвоката, то для початку оціните ситуацію. Цілком можливо, що і допомоги юриста вам буде досить , а може бути, краще звернутися до адвоката.

"МК Естонія"

Читать все новости →

Поделитесь с друзьями!

Загружается...